Dünyanın en pahalı yiyecekleri

Trüf mantarı ya da havyarın dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında bulunabileceğini birçoğumuz tahmin edebilir. Bunların dışında, keyif alabileceğiniz son derece nadir ve sıra dışı yiyecekler de mevcut. İşte dünyanın en pahalı yiyeceklerinin listesi.

Peri balı

Artvin’in Şavşat ilçesindeki mağaralardan çıkarılan Peri balı nadir bulunan bir bal türüdür ve kilosu 130 bin TL fiyatı ile dünyanın en pahalı balıdır. Antioksidanlar ve mineraller açısından zengin olan bu balın bağışıklığı güçlendirdiği düşünülmektedir.

Kopi Luwak kahvesi

Dünyanın en pahalı kahvelerinden biri olan kopi luwak, misk kahvesi olarak da biliniyor. Asya misk kedisi tarafından ve sonra dışarı atılan kahve çekirdeklerinden elde edilir. Kahve çekirdeklerinin bu kedinin midesindeki kısmi sindiriminin ve fermantasyonunun kahvenin lezzetini artırdığına inanılır.

Asya misk kedisi tarafından dışarı atılan kahve çekirdekleri yıkanır, dövülür, kurutulur ve sonra kavrulur. Bu nedenle hijyen konusunda pek endişelenmeye gerek yoktur.

Safran

Safran bitkisi her yıl sonbaharda sadece bir veya iki hafta çiçek açar. Safranı pahalı yapan, bu nadir baharatın hasat edilmesinde sarf edilen yoğun emektir. 1 gram kuru safran üretmek için yaklaşık 150 çiçek gerekir. Lezzet açısından zengin olan safran, etlerde ve balıklarda bir marine olarak kullanılabilir.

Almas havyarı

Dünyanın en pahalı havyarı Almas, yalnızca İran yakınlarındaki güney Hazar Denizi’nde bulunan nadir albino mersin balıklarından elde edilir. Bu balığın neslinin tükenmek üzere olması nedeniyle bu havyar çok nadir bulunur ve dolayısıyla yüksek bir fiyat etiketine sahiptir.

Beyaz trüf

İtalya’nın Piedmont ve Toskana bölgelerinde ve ayrıca Toskana’da bulunan bu mantarlar dünyanın en pahalı trüf çeşididir. Beyaz trüfler kontrollü ortamlarda yetiştirilemez, bu nedenle yerel halk toplamak için domuzları veya pahalı bir köpek türü olan Lagotto Romagnolo kullanır.

Siyah karpuz

Normal bir karpuz gibi aynı tada sahip siyah karpuz, herhangi bir özelliğinden değil, nadiren bulunması sebebiyle pahalıdır. Sadece Japonya, Hokkaido’da yetiştirilen siyah karpuz, geniş alana ve aylarca bakıma ihtiyaç duyar ve yılda 100 binden daha az üretilir.

Ayam Cemani tavuğu

Endonezya menşeli bu tavuk türü tüyleri, eti, organları dahil hiperpigmentasyondan kaynaklı olarak siyah renktedir. Yüksek fiyatının nedeni ise çok yumuşak ve lezzetli etleridir.

Mavi yüzgeçli atlantik orkinosu

Dünyanın en pahalı yiyecekleri listesinin başındaki mavi yüzgeçli orkinos, etli bir dokuya ve hassas bir tada sahiptir. Ocak 2020’de Tokyo Balık Pazarı’nda 600 kiloluk bir orkinos 1,8 milyon dolara satıldı. Bununla birlikte, balık türünü nesli tehlike altındadır. Bunun nedeni şiddetli aşırı avlanmadır.