Dünyanın en pahalı 10 binası

Dünyanın en pahalı binalarını belirlemek, maliyeti nasıl ölçtüğünüze bağlı olarak değişebilir. Bakım ve işletme maliyetleri eklendiğinde tamamen farklı bir liste ile karşılaşabilmek mümkün olabilse de bu yazıda inşaat maliyetlerine odaklanacağız.

İşte yakın dönemde inşa edilmiş dünyanın en pahalı binaları.

Burj Khalifa – Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri 1,5 milyar ABD doları

İlk 10’a girmeden önce, Dubai’de bulunan bir dünya harikasından bahsetmeden olmaz. 828 metre yüksekliğiyle Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yüksek binası olarak kabul edilen Burj Khalifa, 2010 yılında tamamlandı. 160’dan fazla katıyla bu heybetli yapı ofisleri, rezidansları ve otellerinin yanı sıra bina zirvesindeki gözlem güvertesi, açık havuz ve spa gibi lüks olanaklar da barındırıyor.

  1. One World Trade Center – New York City – ABD – 3,8 milyar ABD doları

Freedom Tower olarak da bilinen gökdelen, 11 Eylül’de yıkılan Dünya Ticaret Merkezi ikizlerinin yerine inşa edilmiştir. 94 katlı gökdelen 541 metre yüksekliğiyle ABD’deki en yüksek bina konumunda.

  1. Casa Republicii – Bükreş – Romanya – 4 milyar ABD doları

Palatul Parlamentului olarak da bilinen Bükreş’teki bu yekpare yapı, dünyanın en pahalı idari binasıdır. İnşası 1997’de tamamlanan binanın elektrik, ısıtma ve aydınlatma maliyetleri yılda 6 milyon dolardan fazladır. Çok sayıda devlet dairesine ve Romanya Parlamentosu’na ev sahipliği yapan bina, aynı zamanda ziyaret edilebilir küçük bir bölümüyle turistik cazibe merkezidir.

  1. The Cosmopolitan of Las Vegas – ABD – 4,1 milyar ABD doları

İki cam gökdelenden oluşan bina; bir kumarhane, sinema salonu, gece klübü, üç yüzme havuzu ve 3.027 odaya sahiptir. Otelin Chandelier Bar’ında bulunan avizelerde 2 milyondan fazla cam boncuk kullanılmıştır. Konumu ve olanakları sayesinde Cosmopolitan, hem iş hem tatil için Las Vegas’taki en popüler seçeneklerden biri olmaya devam ediyor.

  1. Wynn Palace – Makao – Çin – 4,2 milyar ABD doları

İnşası 2016 yılında tamamlanan lüks kumarhane ve tatil köyü, tesis genelinde sergilenen birçok çiçek heykeliyle Makao’daki en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahiptir. 1.706 lüks süit, bir alışveriş merkez ve son teknoloji ses ve aydınlatma sistemine sahip bir performans alanı bulunan Wynn Palace, 650 odalı bir otel, bahçeler ve tiyatro içeren bir genişleme sürecinden geçiyor.

  1. Resorts World Sentosa – Singapur – 4,93 milyar ABD doları

Resorts World Sentosa, yaklaşık 15.000 çalışanı ile Singapur’daki en büyük işverenlerden biridir. Bu pahalı komplex, yılda 18 milyondan fazla ziyaretçi alan Singapur’un güney kıyısındaki Sentosa Adası’nda yer alır.

Resorts World Sentosa kapsamında Universal Studios tema parkı, marina, alışveriş mağazaları, kumarhane ve bir akvaryum bulunur.

  1. Apple Park – Kaliforniya – ABD – 5 milyar ABD doları

Cupertino’da yer alan bu halka şeklindeki devasa bina yedi kafe, bin kişilik Steve Jobs Oditoryumu, 9.300 metrekarelik bir fitness merkezi bulunmaktadır. Tamamen yenilenebilir enerji ile desteklenen kampüste 12 bin kişi çalışıyor.

  1. SoFi Stadyumu – Inglewood – ABD – 5,5 milyar ABD doları

70 bin kişi kapasiteye sahip stadyum, açılabilir çatı sistemine ve sürgülü bir cam kapıya sahiptir. Stadyum içerisinde ayrıca 6 bin kişilik bir gösteri sanatları sahnesi de mevcut.

  1. Marina Bay Sands – Singapur – 5,7 milyar ABD doları

Singapur’da bulunan lüks tatil kompleksi 15,5 hektarlık bir alana yayılmış üç kulesi ve tepesindeki 340 metre uzunluğundaki SkyPark ile bilinir. 2026 için 1000 ilave otel odası ile dördüncü bir kule plan aşamasındadır. Çatı katındaki havuz, binanın en ünlü özelliklerinden biridir.

  1. Abraj Al Bait – Mekke – Suudi Arabistan – 16 milyar ABD doları

Kabe’nin hemen yanında bulunan yapıda 7 otel, alışveriş merkezi, apartman daireleri ve ofisler bulunur. Yapının en yüksek kulesi Mekke Kraliyet Saat Kulesi’dir. Dünyanın en büyük saat yüzüne sahiptir.

  1. Mescid-i Haram – Mekke – Suudi Arabistan – 100 milyar ABD doları

Kabe’nin de içinde bulunduğu alanı çevreleyen büyük mescit aslen yedinci yüzyılda inşa edildi. O zamandan beri iki kez genişletilen mescit, şu anda üçüncü genişleme aşamasında ve kapasiteyi 2,5 milyon kişiye ulaştıracak.