Vertu Web3 telefonu ile geri döndü

Lüks odaklı akıllı telefon markası Vertu, kripto zenginlerine yönelik yeni cep telefonu Metavertu’yu tanıttı. 41 bin ABD doları fiyat etiketine sahip akıllı telefon, kendi blok zinciri node’unu çalıştırabiliyor.

Amiral gemisi sınıfı sayılacak akıllı telefon özelliklerine sahip Metavertu; Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemciden güç alıyor ve 6,67 inç 2400×1080 AMOLED ekrana sahip. Akıllı telefonun vergiler hariç fiyatını neredeyse 1 milyon TL’ye iten özelliklerden bir diğeri ise timsah derisi arka paneli.

Metavertu’nun giriş seviyesi modeli 12 GB RAM ve 512 GB dahili depolama seçeneğiyle 3,600 ABD doları fiyat etiketine sahip. 41,500 dolarlık birinci sınıf model ise Himalaya Timsah derisi ve 18K altın ve elmasların kullanıldığı dış tasarımın yanı sıra 18 GB RAM ve 1 TB depolama alanına sahip. Tüm modeller seramik bir çerçeve ve Vertu’nun imzası niteliğindeki safir cam ekranla geliyor.

Metavertu, çoğu akıllı telefonda görülen standart Android işletim sistemi olan Web2 modu ve özel Web3 modu arasında tek bir tuşla geçiş yapabiliyor. Kripto odaklı telefon ayrıca, kullanıcının tüm sırlarını güvende tutmak için kendi «Value» cüzdanı ve uçtan uca şifreli IM hizmeti «Vtalk»ı Web3 moduna entegre etmiş.

Akıllı cihazın Web3 uygulamaları arasında, telefonun Ethereum blok zincirinde doğrulayıcı node olarka kullanılmasını sağlayan VOS ve kullanıcının fotoğraf veya videolarını tek tıklamayla bir NFT’ye dönüştürebilen Vshot yer alıyor.

Tüm bunlara ek olarak, Metavertu kullanıcıları blok zincirinde 10 terabaytlık dağıtık depolama alanına ve Vertu’nun 7/24 «red button» konsiyerj hizmetine erişim elde ediyor. Vertu CEO’su Gary Chan’in açıklamasına göre, bu hizmet kullanıcıların Web3 dünyasını daha iyi anlaması için yeniden şekillendi.