Susona Bodrum Gastronomi Şölenine Davet Ediyor

Susona Bodrum, lüks tatil anlayışını gastronomi alanında da sürdürerek misafirlerine ödüllü restoranları ve şefleriyle unutulmaz bir gastronomi deneyimi sunacak.

Susona Bodrum, coğrafyamızın zengin çeşitliliğini yansıtmak için özen gösteriyor ve restoranlarında çeşitli kültürleri bir araya getirerek misafirlerine güncel, doğal ve sürdürülebilir menüler sunuyor. Malva Restoran, Ezi Restoran ve Frankie Beach Club gibi farklı mekanlarda, lezzetli yemekler ve özel kokteyller sunuluyor.

Her bir restoran, özenle hazırlanmış yemekler ve şık sunumlarla misafirlerin damak zevkine hitap etmeyi hedefliyor. Susona Bodrum’da konaklayan misafirler, benzersiz bir gastronomi deneyimi yaşayarak lezzet dolu anılar biriktirebilirler.

Sürdürülebilir bir yaklaşımı benimseyen ve en kaliteli malzemeleri temin etme tutkusuyla yemeklerinde Ege ve Dünya mutfaklarını harmanlayarak yorumlayan Susona Bodrum’un deneyimli Executive Sous Şefi Kaan Yıldırım, aşçılık mirasını anne ve babasından aldığını belirtiyor ve şunları ekliyor: “Yeni deneyimler yaşamaktan ve hayatı sorgulamaktan vazgeçmezsek, durağan varlıklara dönüşürüz. Bu nedenle Susona Bodrum’da en kaliteli malzemeleri sürekli arayarak, kendimizi güncel tutarak sürdürülebilir mutfağı ve trendleri takip ediyoruz.”

Susona Bodrum’un özel restoranı Malva, Head Şef Necmi Ağaç’ın mikro-lokal lezzet anlayışıyla hazırladığı yeni yorumları misafirlerle buluşturuyor. Malva, Ege Bölgesi’nin lezzetlerini özenle hazırlanmış mikro-yerel ve vegan esintili mutfağıyla kutluyor. Şef Necmi, babaannesinden miras aldığı mutfak kültürü sayesinde tabaklarında kullandığı tüm içerikleri yerel üreticiler ve çiftçilerden temin ediyor. Sürdürülebilir gastronomi konseptini, Malva’nın mevsime göre yenilenen menüsünde yansıtıyor.

Ezi Restoran, zengin, organik ve yerel ürünlerle hazırlanan kahvaltı çeşitleri ve gün boyu sunulan lezzetli seçenekleriyle öne çıkıyor. Misafirler, turkuaz deniz ve sonsuzluk havuzunun nefes kesen manzarasının tadını çıkarırken gurme lezzetleri deneyimleyebiliyor.

Frankie Beach Club, lezzet, plaj keyfi ve müzik şölenini bir arada sunuyor. Geniş sushi menüsü, yerel lezzetlerle zenginleştirilmiş seçenekler ve zengin şarap ve kokteyl menüsüyle dikkat çekiyor. Frankie Beach Club, Temmuz ayından itibaren salı günleri “Ladies Tuesday” konseptiyle kadınlara özel ikramlar ve eğlence sunacak. Ayrıca cuma günleri “Orange Friday” konseptiyle misafirlerine keyifli anlar yaşatacak.

Kaan Yıldırım; Savaş Özkılıç; Necmi Ağaç