Porsche 75’inci Yılını Bir Elektrikli HyperCar İle Kutluyor

Porsche, 75 yılını kutlamak amacıyla tasarlanan devrim niteliğinde bir prototip olan Mission X Concept’i tanıttı.

Bu yenilikçi konsept, gelecekteki spor arabaların potansiyel görünümüne dair ipuçları sunuyor. Tamamen elektrikli bir güç sistemiyle donatılan Mission X, etkileyici performans seviyelerine ulaşıyor.

Mission X, yaklaşık olarak 450 cm uzunluğunda ve 200 cm genişliğinde olan alçak bir pil elektrikli hiper otomobildir ve aks mesafesi 273 cm’dir. Bu ölçüler, Porsche Carrera GT ve 918 Spyder ile uyumludur. Ön tekerleklerde 20 inç, arka tekerleklerde ise 21 inçlik farklı ölçülerde lastikler bulunması, aerodinamiği iyileştirmenin yanı sıra, sürücünün hızlandırdığı anda Mission X’in ileri atlamaya hazır olduğu izlenimini veriyor.

Porsche 917 yarış aracına bir gönderme olarak, Mission X’in Le Mans tarzı kapıları, öne ve yukarı doğru açılıyor. “Roket metalik” boya, saten bir yüzey işlemiyle verniklenmiş bileşenler ve karbon dokunuşlar, görünümü tamamlamaya yardımcı olur. Şirket ayrıca ikonik armasına modern bir görünüm kazandırdı.

Sadece dış görünümde devrim yaratmakla yetinmeyen Porsche, aracın arka aksında, frenlerin daha iyi soğutulması için türbinlere benzer şekilde tasarlanmış neredeyse şeffaf aeroblade’ler ekledi.

Mission X ayrıca, daha hızlı şarj imkanı sağlayan 900 volt sistem mimarisiyle donatılmış.

Aracın iç mekanında altı noktalı emniyet kemerleri ve mod geçişleri ile vites pedallarına sahip açık tavanlı bir direksiyon simidi bulunuyor. Araç ayrıca sürücünün pistteki sürüşlerini kaydetmek için kullanabileceği çoklu kameralarla donatılmış.

Porsche, Mission X’in üretimine dair bir duyuru yapmasa da, aracın pazara sunulması durumunda neler yapabileceğini açıkladı. Şirket, üretim bir araç olarak Mission X’in Nürburgring Nordschleife pistindeki en hızlı yasal yollarda kullanılabilen araç olması gerektiğini ve yaklaşık olarak bir kilogram başına bir beygir gücü oranına sahip olması gerektiğini belirtti.