Oteller nasıl 7 yıldız alabiliyor?

Resmi olarak alamıyorlar. İlk olarak Dubai’de 1999’da açılışını yapan Burj Al Arab’ın gösterişi karşısında hayrete düşenler, gördükleri lüksün geleneksel 5 yıldız standardıyla ifade edilemeyeceğini düşündüğü için yedi yıldız terimini buldu.

Tüm dünyada kabul gören derecelendirme sisteminin en yüksek puanı 5 yıldıza kadardır. Bazı oteller geleneksel 5 yıldız standartlarının çok ötesinde olduğunu ve çoğu insanın ancak hayal edebileceği bir deneyim sunduğunu vurgulamanın bir yolu olarak yedi yıldızlı otel fikrini sunuyorlar.

Resmi bir yedi yıldız derecelendirmesi olmasa da yüksek fiyatları ödemeye istekli müşteri cezbedecek, diğer 5 yıldız otellerden ayıracak belirli hizmetler, özellikler ve olanaklar sunulması gerekiyor. İşte “7 yıldızlı” bir otelde konakladığınızın kanıtı olabilecek hizmetler:

Olağanüstü müşteri hizmetleri

Bu otellerde kalan misafirler, ihtiyaçlarını hızlı ve profesyonel bir şekilde, güçlük çekmeden ve göz devirmeden karşılarlar. Buna rezervasyon, check-in ve check-out işlemlerinden kat hizmetleri, bakım, konsiyerj hizmetleri, oda servisi, araba hizmetleri, resepsiyon hizmetleri ve tesis içi restoranlar, dinlenme salonları, spalar, egzersiz salonları ve havuzlara kadar her şey dahildir. Yardım talepleri derhal yanıtlanır.

Birinci sınıf yemek

7 yıldızlı otellerde en az bir tam hizmet veren, Michelin yıldızlı restoran ve tercihen birden fazla restoran bulunmalıdır. Otelde ayrıca atıştırmalık yemekler için, ancak üst düzey dokunuşları olan bir kafe bulunmalıdır. Tam hizmet veren restoranlar kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için açık olmalı ve otel 24 saat oda servisi sunmalı.

Lüks misafir odaları ve banyolar

7 yıldızlı bir otel olarak nitelendirilebilmek için pahalı dokunuşlarla yenlikçi tasarımlar ve yüksek kaliteli mobilyalar sunulması gerekiyor. Lüks odalarda aramanız gereken şeyler arasında kalın duvar ve zeminler, özel aydınlatmalar, orijinal sanat serleri, açılabilir pencereler, çok sayıda saklama alanı, birkaç akıllı cihaz yuvası, pahalı nevresimler ve yastık menüsü olan sessiz ve ferah bir odadır. Banyolar geniş olmalı ve iki kişinin sığabileceği büyüklükte küvetler, çift lavabolar, bol tezgah alanı ve el yapımı banyo malzemeleri içermelidir.

Lüks imkan ve hizmetler

7 yıldızlı oteller, birinci sınıf bir deneyim sağlamada her köşeyi göz önünde bulundurmalıdır. Üst düzey spa’lar, özel kabinli lüks havuzlar, sürekli personel bulunan 24 saat açık fitness merkezi ve kişisel eğitmen erişimi, çamaşırhane hizmetleri, kiralık araba hizmetleri, bebek bakıcılığı, evcil hayvan bakıcılığı olmazsa olmazlardır.

Artık 7 yıldız derecelendirmesinin ne anlama geldiğini anladığımıza göre, şimdi hangi otellerin bu tür mükemmel bir deneyim sunduğunu görelim.

Oberoi Rajvilas Hotel – Caypur, Hindistan

Oberoi Rajvilas Hotel’in özel havuzlu villası


Seven Stars Galleria – Milano, İtalya

Galleria Vittorio Emanuele II’nin içinde yer alan lüks otel odası


Taj Falaknuma Palace – Hyderabad, Hindistan

Taj Falaknuma Palace, kraliyet ailesinden hissettirecek ambiyansa ve hizmet sunuyor


Hotel Plaza Athenee – Paris, Fransa

Hotel Plaza Athenee’nin en çok talep gören suit odası


Signiel Seoul – Seul, Güney Kore


Laucala Island Resort – Fiji


Pangu 7 Star Hotel – Pekin, Çin


Emirates Palace – Abu Dabi, BAE


Burj Al Arab – Dubai, BAE