Dünyanın en değerli markası belli oldu, Apple tahtını kaptırdı!

Apple, dünyanın en değerli markası unvanını kaybetti. Bu yıl en değerli 500 marka araştırmasında birinci sıraya 299,3 milyar dolar marka değeri ile Amazon yerleşti. Apple, 297,5 milyar dolar değerle ikinci sıraya geldi.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu olarak bilinen Brand Finance tarafından ‘’Dünyanın En Değerli 500 Markası’’ araştırması yapıldı. 299,3 milyar dolar marka değeriyle Amazon dünyanın en değerli markası olarak tespit edildi ve Apple’ın birinciliğini elinden aldı. Amazon, 2022’de 350 milyar dolarla ikinci sırada yer almıştı. Amazon’u yaklaşık 297,5 milyar dolar ile Apple takip ederken, üçüncülüğü 281,4 milyar dolar marka değeri ile Google aldı. Geçen yıl yapılan araştırmada ise Apple birinci sırada yer alıyordu.

Sıralama tablosunun en altında yer alan markanın değeri 4,7 milyar dolar olarak belirtildi. Bu yıl da sıralamaya Türk markalarının girememesi dikkat çekti. Bir diğer dikkat çeken nokta ise ABD’nin diğer ülkelere göre daha çok bu listede yer alması oldu. Global 500 listesinde şirketlerin 201’ini ABD’li firmalar oluştururken, 71’inin Çin, 32’sinin Japon, 31’inin Fransız, 25’inin İngiliz ve 24’ünün Alman olduğu görüldü. En değerli iş kolunun ise teknoloji olması şaşırtmadı.