Bu yıl Air Jordan’ların yılı olacak

Ben Affleck’in yönettiği ve merakla beklenen Michael Jordan ile Nike’ın ortaklığını konu alan «Air» filminin ilk fragmanı geçtiğimiz haftalarda yayınlandı. Popüler kültürde devrim yaratan ortaklığı konu alan filmin, günümüz moda dünyasına yeni bir spor ayakkabı akımı getirmesi muhtemel.

Konu spor ayakkabı olunca bu kadar çok seçenek varken en iyi markayı seçmek tabii ki zor olabilir. Ancak bu yıl Jordan’ların yılı olacak gibi görünüyor.

Jordan ayakkabılar, zamanın ötesinde tarzları nedeniyle çok seviliyor. Hem günlük hem de spor aktiviteleri için mükemmel bir seçenek olan Jordan’lar hem modaya uygun hem de pratiktirler.

Herkesin favori bir modeli olsa da, yalnızca birkaç Air Jordan modeli tasarım ve lükste diğerlerinden öne çıkıyor. İşte tüm zamanların en iyi Air Jordan modelleri.

Air Jordan I

İlk Air Jordan, harika bir spor ayakkabı tasarımının somut bir örneği olmuştur. Bununla birlikte, tasarımcıların, müzisyenlerin, sanatçıların zanaatlarını uygulamaları için markanın önde gelen tuvali olmuştur.

Air Jordan XI

Air Jordan XI’in ana çekiciliği, piyasaya çıktığından beri herhangi bir marka tarafından kopyalanmayan burun kısmı ve ayakkabının çevresindeki rugan paneldir.

Air Jordan III

Air Jordan III yüksek performans, lüks ve pop kültürünün mükemmel bir karışımı oldu. Bu spor ayakkabı piyasaya sürüldüğünde diğer spor ayakkabıların yanı sıra lüks tasarımlara rakip oldu.

Air Jordan IV

Spor ayakkabı kültürünün dünya çapında yaygınlaşmasında çok önemli bir rolü olan Air Jordan IV’ün şekli günlük ayakkabılarda standarttır. Bu tasarım, bir çok yönüyle sonraki modellere taşınmadı.

Air Jordan XIII

Air Jordan XIII, Michael Jordan’ın Chicago Bulls takımında kullandığı son spor ayakkabıdır. Basketbol efsanesinin hayatını konu alan «The Last Dance» belgeseliyle tekrar popülerliğini artıran XIII, 2022 yılında Christie’s müzayedesinde 378.000 dolara satıldı.